Anamorfik Ev Dekorasyonu ve Boyama

Resmin sağına bakıldığında koridorun başlangıcını kapamış turuncu plastikten ve içi yuvarlak yuvarlak kesilmiş bir saydam plastik kapı görüyorsunuz. O kadar güzel boyanmış bir optik illüzyon ki gerçekten de insan kendini yanılmadan alamıyor. Hemen resmin solunda zaten bunun bir boyama illüzyonu olduğu belli oluyor. Ev koridorlarını süslemek için güzel güzel dekoratif bir şekil.

Ev Hol Dekorasyon Göz Yanılması Anamorfik Şekil
Ev Hol Dekorasyon Göz Yanılması Anamorfik Şekil

Sanırım bu tür yanılsamaları yapmada lazerlerden faydalanıyorlar. Gözün göreceği yüksekliğe ve açıya çizilmek istenen şekli ışıkla duvara yansıtan bir lazer sabitleniyor. Sonra bu lazerin çizgilerine göre boyama yapılıyor. Yoksa bana kalırsa bunu yapmak imkansız.

Ev Oda Dekorasyon Göz Yanılması Anamorfik Çizgi
Ev Oda Dekorasyon Göz Yanılması Anamorfik Çizgi
Yine buradaki resimde iki odayı birbirinden ayıran bir anamorfik çarpı işareti çizilmiş. Doğru açıdan baktığınızda gerçekten de oda bir cam ile ayrılmış ve cama dikkat edilsin diyede üzerine siyah bant yapıştırılmış gibi duruyor.
Dekorasyon Optik İllüzyon Anamorfik Çemberler
Dekorasyon Optik İllüzyon Anamorfik Çemberler
Bu resimde de bir girişe yapılmış. Anamorfik çemberler o kadar güzel çizilmiş ki sanki burnumuzun ucundaymış gibi bir göz yanılmasına neden oluyor.

Dekorasyonda Optik Yanılsama Anamorfik Yuvarlaklar
Dekorasyonda Optik Yanılsama Anamorfik Yuvarlaklar
Burasıda bir lobi sanırım. Anamorfik göz yanılmasını sütunları tavanı da dahil ederek tasarlamışlar. Boyaması zor olmuştur ama gerçekliği artırmış. Anamorfik şekiller şaşırtıcılık ve ilginçlik bakımından ev dekorasyonlarında kullanılabilir. Olumsuz yönleri ise sadece bir açıdan çok etkileyici görünmeleri ve geri kalan bütün diğer açılardan saçma sapan şekillere benzemeleri. Ayrıca tabi Türkiye'de bu sanatla uğraşan sanatçı azlığı.
Hiç yorum yok:


Yorumlar hemen yayınlanır ancak lütfen ahlaki kurallara önem gösterin. Güzel yorumlarınız için teşekkürler. (Ayrıca bazı resimlere bilgisayardan bakmanız gerekebilir.)


Popüler