Sinemagraf nedir? Hareketli Resimler Canlı Fotoğraflar

Sinemagraf (İngilizce cinemagraph) ilk olarak 2011 yılında Jamie Beck & Kevin Burg tarafından geliştirilmiş bir grafik animasyon çeşididir. Bir bakıma canlı fotoğrafta diyebiliriz. Sinemagraf'ı diğer animasyon resimlerden ayıran en büyük özellik animasyonda sadece belli bölgelerin hareket etmesine izin verilmesidir. Bu hareket eden yerlerde genellikle resmin ana temasını oluşturmaktadır.

Sinemagraf sabit bir açıdan arka arkaya çekilen fotoğrafların sonsuz bir döngüyle gösterilmesidir. En önemli olan nokta ise animasyonun ilk karesiyle son karesinin birbirine çok benzer veya birbirini tamamlar özellikte olmasıdır ki bu sayede animasyonun başa sarıldığı belli olmaz devamlılık kazanır.

Takip eden 11 sayfada çeşitli konularda sinemagraf örnekleri göreceksiniz. Bu sayfada ilginç bakışlar, deniz, zaman, kedi, doğum günü temalı çeşitli sinemagraf örneklerine yer verilmiştir.

Manken ve Modacı - Sinemagraf

Boşa kürek çeken kayıkçı - Sinemagraf

Doğum günü - Sinemagraf


Deniz altında balina - Sinemagraf

Masum kız - Sinemagraf

Dünyanın başını döndüren kız - Sinemagraf

Dalgalı deniz - Sinemagraf

Çeşme başında çocuklar - Sinemagraf

Camdan bakan kedi - Sinemagraf

Hiç yorum yok:


Yorumlar hemen yayınlanır ancak lütfen ahlaki kurallara önem gösterin. Güzel yorumlarınız için teşekkürler. (Ayrıca bazı resimlere bilgisayardan bakmanız gerekebilir.)


Popüler