Ay ufukta neden büyük görünür?

Ufukta büyük görünen dolunayı gösteren resim
Dolunay Ufukta Neden Büyük Görünür
Ayın boyutları söz konusu olduğunda görünüş aldatıcı olabilir. Bazen dolunay gökyüzünde yükseldiğinde ufuk çizgisi yakınında göründüğünde bize görünümünü daha büyük ve daha yüksekteymiş gibi gösterebilir (Üstteki videoyu izleyin). Bazı gözlemcilere göre ay ilk göründüğü anda normale oranla yüzde 50 ila yüzde 75 oranında daha büyüktür.

Peki dolunay gerçekten de ufka yakın olduğunda daha mı büyüktür?

Arkadaşlarım çoğunlukla ayın ufka yakınken daha büyük olduğunu düşünüyor. Bende onlarla aynı fikirdeyim.Peki bu farklı görünümün nedeni ne olabilir?

Ay ufka yakınlığıyla bağlantılı olarak gerçekte boyut değiştirmez ama algılama daha büyük olduğu yönündedir. Teorilerden biri zihnimizin ayın boyutuna başka objelerle karar verdiği şeklindedir. Daha büyük görünür çünkü gökyüzünde onu kıyaslayacağımız başka bir cisim yoktur. Orada tek başına ışıldamaktadır sadece.

Başka bir deyişle ayın görüntüsü aslında büyük olan ev gibi bir objeyi küçük gösteriyorsa zihnimiz bize ayın devasa boyutlarda olduğunu söyleyebilir. Ancak gökyüzünde tek başına olduğunda zihnimiz bu tür bir önerme kurmaz ve ayı küçük olarak görürüz.

Diğer muhtemel nedenlerden biride optik yanılsamadır.

Uzayıp giden raylar üzerindeki yatay çizgilerin uzunluk farkları
Ponzo İllüzyonu Göz Yanılması
Mario Ponzo tarafından ismini alan Ponzo illüzyonu, zihnimizin bir objenin boyutunu arka plandaki görüntüye göre belirlediğini ortaya koyuyor. Ponzo resimdeki demiryolu üzerindeki birbirine eşit iki çizgiyle durumu açıklamaya çalışır. Üstteki çizgiler aynı boyutta olmasına rağmen daha büyükmüş gibi görünmektedirler. Çünkü demiryolundan taşmaktadırlar. Oysa alttaki çizgiler demiryolunun altında kalmış gibidir. Ancak gerçekte görülen her çizgi grubu diğeriyle aynı boydadır.

Bir kalem alın ve dışarı çıkın. Ay yükselirken kolunu dik tutarak ayın büyüklüğünü ölçün ve kalemin bir noktasını buna göre işaretleyin. Ardından birkaç saat sonra aynı şeyi tekrar yapın ve ölçüm sonucu göreceğiniz şey her iki durumda da ayın kalem üzerindeki boyutunda hiçbir farklılık olmadığıdır.

Sonuç olarak, boyutları söz konusu olduğunda ay bize bazı küçük oyunlar oynar.
Hiç yorum yok:

Popüler